Mieszkańcy Doliny Serafy
Uwagi do planu "Nowe Miasto" - tekst pisma jakie złożyliśmy do RDOŚ Kraków 29.06.2022
Regionalna Dyrekcja Ochrony
Środowiska w Krakowie
Ul. Mogilska 25
31-542 Kraków
()
Dotyczy: Projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obszaru „Nowe Miasto”
Jednostka ewidencyjna Podgórze , Dzielnice XII Bieżanów-Prokocim i XIII Podgórze.
Wyłożenie planu 30.05.2022-06.07.2022.
W nawiązaniu do misji RDOŚ Kraków, którą jest działanie w sposób budzący zaufanie uczestników postępowań do władzy publicznej i stanie na straży praworządności uprzejmie proszę o podjęcie wszelkich czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienie stanu faktycznego uzgodnień środowiskowych dla projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania obszaru „Nowe Miasto”.
Uprzejmie proszę o informację czy w związku z wyłożeniem przez Miasto Kraków projektu miejscowego planu zagospodarowania Przestrzennego obszaru „ Nowe Miasto” RDOŚ w Krakowie w brała udział w opracowaniu prognozy oddziaływania na środowiska i czy składała w tym zakresie stosowne uwagi i wnioski? Czy zgodnie z Państwa zakresem działalności opiniowali Państwo bez uwag w/w projekt miejscowego planu zagospodarowania?
Czy RDOŚ w Krakowie składała lub ma zamiar złożyć wnioski do projektu miejscowego planu, mające na celu uwzględnienie kwestii swobodnego spływu wody z potoku Serafa i innych cieków wodnych z terenów Starego Bieżanowa, w celu uniknięcia kolejnych zalań tej części Krakowa ?
Do tej pory Rada Miasta Krakowa odrzucała wnioski mieszkańców dotyczące kwestii przeciwpowodziowych w uchwalanych planach dla dzielnicy Stary Bieżanów i sąsiednich.
W 2021 roku nastąpiły ( kolejne już) katastrofalne powodzie w dzielnicy Stary Bieżanów. Woda opadowa nie miała jak i którędy we właściwy sposób spłynąć do Wisły. Sytuacja staje się coraz gorsza w związku z zabudowywaniem terenów zielonych, nie uwzględnianiem przez Miasto uwag mieszkańców do planów zagospodarowania podnoszących konieczność pogłębionej analizy zagospodarowania wód opadowych.
Tereny kolejowe na które nie mają wpływu Wody Polskie i prace na liniach kolejowych uniemożliwiają właściwy przepływ wody do Wisły. Szczegóły tych kwestii były omawiane przez Wody Polskie na spotkaniach z mieszkańcami. Dalsza zabudowa terenów zielonych w sposób nie uwzględniający kwestii przeciw powodziowych może doprowadzić do katastrofy ekologicznej.
Istotną kwestią jest też zanieczyszczenie środowiska spowodowane niekontrolowanym spływem wód powodziowych niosących ze sobą zanieczyszczenia z dróg i zakładów przemysłowych. Narażone jest w ten sposób zdrowie życie mieszkańców tej części Krakowa.
Czy w celu uniknięcia kolejnych powodzi podjęli Państwo jakieś konkretne działania w związku z pracami nad nowymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego?
Jeżeli kwestie przeciwpowodziowe nie będą we właściwy sposób uwzględniane przez Miasto Kraków kolejne powodzie i zalania mogą być tego skutkiem.
Prosimy o pilne podjęcie właściwych działań w ramach zapobiegania i naprawie szkód w środowisku.
Z wyrazami szacunku
………………………………………………………
Do pobrania:
plan-zagospodarowania-nowe-miasto
When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.